Wiadomości żeglarskie
Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morski przygotowuje bardzo ciekawe i pouczające raporty, zachęcam do przeczytania i wyciągnięcia również własnych wniosków.
Przedstawione raporty dotyczą przypadków związanych jachtami żaglowymi i motorowymi.
Czytaj więcej: Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich
Radar

Rzadko jachty wyposażone są w Radary, ponieważ jest on wymagany na jachtach o długości co najmniej 20 m w żegludze przybrzeżnej, pełnomorskiej i oceanicznej, a jachty o długości co najmniej 24 m muszą mieś radar na wyposażeniu bez względu na rejon żeglugi (Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 28 lutego 2012 w sprawie bezpiecznego uprawiania żeglugi przez jachty morskie). Gdy jednak znajdziemy się na większej jednostce, która posiada to urządzenie na pokładzie, to warto wtedy mieć pojęcie o jego podstawowych funkcjach. Zasada działania podstawowych przycisków czy pokręteł na radarze jest podobna, więc przedstawione w artykule wiadomości są w miarę uniwersalne.
SART

SART – Search and Rescue Transponder, to urządzenie do lokalizacji najczęściej "człowieka za burtą" (MOB - men over board). W takowe urządzenia muszą być wyposażone statki konwencyjne, a także według Rozporządzenia MTBiGM z dnia 28 lutego 2012 r. w sprawie bezpiecznego uprawiania żeglugi przez jachty morskie jachty o długości powyżej 15m i inne, które poddają się inspekcji.
SART po uruchomieniu wysyła sygnał do znajdujących się w pobliży statków wyposażonych w radar, który jest na nich widoczny w postaci 12 kropek, gdzie pierwsza kropka oznacza położenie SART. Wraz ze zmniejszeniem odległości do transpondera punkty zamieniają się w łuki, a następnie w okręgi.
Locja

Definicje i oznakowanie szlaku wodnego często przysparzają wiele problemów i są nie do końca w zrozumiały sposób tłumaczone. Spróbujmy sobie uporządkować ten temat obrazowo przedstawiając po kolei, poszczególne kluczowe pojęcia niezbędne do zrozumienia zagadnienia.
Będziemy bazować na Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 28.04.2013 r. w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych. Tekst podkreślony to bezpośredni wyciągi fragmentów tego rozporządzenia.
Żeglarska prognoza pogody

Å»eglarstwo jest bardzo specyficznÄ… dziedzinÄ… aktywnoÅ›ci ze wzglÄ™du na ogromne uzależnienie od warunków atmosferycznych. Tak na prawdÄ™ w caÅ‚oÅ›ci jesteÅ›my zmuszeni podporzÄ…dkować siÄ™ żywioÅ‚om natury, co jednak daje niesamowitÄ… satysfakcjÄ™, kiedy nauczymy siÄ™ je wykorzystywać.Â
Meteorologia to (jak dla mnie) bardzo wymagająca dziedzina, gdzie oprócz zrozumienia wszystkich zjawisk fizycznych, które tworzą naszą pogodę, istotne jest doświadczenie w obserwacji otaczającego nas świata. Na szczęście dzisiaj eksperci mogą za nas zanalizować dane i przekazać do naszej wiadomości wyniki swoich badań - prognozę pogody. Chciałabym Wam zaprezentować serwisy, które mają według mnie dużą sprawdzalność i to właśnie z nich korzystam najczęściej.